Białko Składnik odżywczy Co to jest

Białko jest budulcem mięśni. Białko pomaga w budowaniu mięśni i utrzymaniu zdrowia. Jeśli szukasz dobrej jakości suplementu białkowego, to powinieneś spróbować białka w proszku.

Co to jest białko?

Białko jest związkiem aminokwasów. Są one również nazywane związkami organicznymi i znajdują się w żywności, takiej jak mięso, jaja, ryby, produkty mleczne, fasola, orzechy, nasiona, soja i zboża. Te składniki odżywcze są podstawowym budulcem ludzkiego ciała.

Korzyści zdrowotne płynące z białka

Białko jest krytycznym składnikiem Twojego organizmu. Wspiera prawidłowy rozwój i funkcjonowanie tkanek, narządów i mięśni Twojego ciała. Pomaga również w utrzymaniu mocnych kości i zębów. Ponadto odgrywa rolę we wspieraniu Twojego mózgu, układu odpornościowego i tempa metabolizmu.

Rodzaje białek

Istnieją dwa rodzaje białek:

– Białka niezbędne

– Białka nieistotne

Białka niezbędne:

Są to białka, które są wymagane w diecie i nie mogą być wytwarzane przez organizm. Główne źródła białek niezbędnych to mięso, jaja, ryby, mleko i sery.

Białka nieistotne:

Są to białka, które są obecne w organizmie i nie mogą być przez niego wytwarzane. Pozyskuje się je z pożywienia.

Wartość odżywcza białka

Każdy gram białka zawiera 4 kalorie. Porcja 100g kurczaka zawiera około 35 gramów białka.

Ile białka potrzebujesz

Zdrowa osoba dorosła powinna spożywać od 0,8g do 1,6g białka na kilogram masy ciała. Jeśli nie jesteś aktywny, to zapotrzebowanie na białko może być wyższe.

Białko a sport

Białko jest ważną częścią diety każdego sportowca. Sportowcy, którzy angażują się w podnoszenie ciężarów, bieganie i trening siłowy muszą jeść około 1,5g białka na kilogram masy ciała dziennie.

Wnioski:

Podsumowując, należy włączyć białko do swojej diety, ponieważ jest to najważniejszy składnik odżywczy dla naszego organizmu.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*